پمپ ابارا

پمپ ابارا به عنوان یکی از برندهای تولید کننده انواع پمپ های خانگی و صنعتی در سراسر جهان شناخته می شود، که از جمله محصولات این شرکت می توان به پمپ های پمپ های خانگی، پمپ های مربوط به سیستم های مهندسی ، صنایع دارویی ، صنایع شیمیایی ، سیستم های وکیوم ، کمپرسور ها ، پمپ های کفکش ، پمپ های لجنکش ، پمپ های سانتریفیوژ و دیگر محصولات مشابه اشاره نمود.

درباره پمپ ابارا

شرکت ابارا از سال 1912 توسط Ariya Inokuchi فعالیت خود را آغاز کرده و در طی همه این سال ها همواره کیفیت سرلوحه کار این مجموعه بوده است.

دانلود کاتالوگ پمپ ابارا

کاتالوگ هر محصول در صفحه مربوط به همان محصول قرار داده شده است. برای دسترسی به کاتالوگ کامل و بروشور محصولات ابارا فقط کافیست به صفحه محصول مورد نظر مراجعه نمایید.

پمپ سانتریفیوژ ابارا

انواع پمپ سانتریفیوژ ابارا

پمپ کفکش ابارا

انواع پمپ کفکش ابارا

پمپ شناور ابارا

انواع پمپ شناور ابارا

پمپ ابر ABR

انواع پمپ ابر ABR

بررسی پمپ ابارا

شرکت پمپ ابارا به عنوان یکی از برندهای تولید کننده ماشین آلات صنعتی در سراسر جهان شناخته می شود، که از جمله محصولات این شرکت می توان به پمپ های مرتبط به سیستم های مهندسی ، درمانی ، مکانیکی و شیمیایی ، سیستم های وکیوم ، کمپرسور ها ، پمپ های کفکش ، پمپ های لجنکش ، پمپ های سانتریفیوژ و دیگر محصولات مشابه اشاره نمود. شرکت ابارا از سال 1912 توسط Ariya Inokuchi فعالیت خود را آغاز کرده و همواره کیفیت سرلوحه کار این مجموعه بوده است.

بیش از 500 نفر روزانه در کارخانه ابارا فعالیت دارند. این شرکت با بیش از 100 سال تجربه در زمینه طراحی و تولید انواع الکتروپمپ با کاربرد های مسکونی و صنعتی یکی از پیشتازان جهانی صنعت پمپ می باشد. فلسفه و شعار پمپ ابارا، کیفیت، راهکاری بهینه و زندگی می باشد و هدف ابارا حضور دائمی در خط مقدم تولید محصولاتی با تکنولوژی بروز و کیفیتی بالا برای استفاده در کلیه مصارف می باشد. تمامی 500 نفر پرسنل این شرکت با هدف تولید محصولی با عمر بالا و راهکاری بهینه در این شرکت فعالیت دارند. شرکت بوسترکار افتخار دارد که به عنوان یکی از نماینده های فروش شرکت پمپ ابارا محصولات این شرکت را در ایران بفروش برساند.

به طور کلی همه محصولات پمپ ابارا با مهندسی دقیق و عالی طراحی و تولید می شود و از لحاظ کیفیت بی نظیر می باشند به همین دلیل دوام محصولات پمپ ابارا بسیار بالا است به طوری که در کل دنیا شناخته شده می باشد و تمامی کشورهای دنیا از پمپ های این شرکت درجهت استفاده در صنایع نفت و گاز، صنایه کشاورزی و دارویی، انرژی هسته ای، آب و فاضلاب و خانگی بهره می برند. کیفیت بالای پمپ ابارا باعث گردیده تا در هزینه ها نیز صرفه جویی شود و نیاز مداوم به خرید تجیهزات و تعویض قطعات را تا حد چشم گیری کاهش دهد.

نمایندگی پمپ ابارا

شرکت بوسترکار افتخار دارد به عنوان یکی از شرکت هایی که نمایندگی پمپ ابارا را در اختیار دارند محصولا و خدمات این شرکت را به مشتریان خود ارائه دهد

فروش پمپ ابارا

شرکت بوستر کار همواره در تلاش بوده تا با رعایت اصول مشتری مداری و رعایت حقوق مشتری محصولات شرکت ابارا را با بهترین قیمت به ارائه بهترین خدمات به مشتریان ارائه دهد. شرکت بوستر کار متخصص در طراحی و ساخت انواع بوستر پمپ های آتشنشانی و آبرسانی می باشد. جهت خرید و یا مشاوره طراحی با کارشناسان فروش بوستر کار تماس حاصل بفرمایید.

تعمیر پمپ ابارا

تعمیر پمپ یک امر تخصصی و نیازمند داشتن اطلاعات فنی بالا و گذراندن دوره های تخصصی مرتبط با پمپ آب می باشد و بنابراین اگر در این زمینه اطلاعات کافی ندارید پیشنهاد می کنم از یم متخصص کمک بگیرید چون در بعضی موارد خساراتی که در اثر نداشتن اطلاعات درست و کافی بوجود می آید خیلی بیشتر از ایراد اولیه پمپ می باشد. شرکت بوسترکار با داشتن متخصصین کاملا کارآزموده و کاملا حرفه ای اقدام به مشاوره و تعمیر محصولات ابارا نموده است.

تاریخچه پمپ ابارا

بنیانگذار شرکت پمپ ابارا

شرکت ابارا در ابتدا با راه اندازی دفتر شرکت اینوکوچی راه اندازی شد. آقای ایسی هاتاکیاما بنیانگذار شرکت ابارا می باشد وی در سال 1881 در شهر ایشیکاوا ژاپن متولد شده و تحصیلات خود را در دانشگاه امپریالی توکیو و زیر نظر پروفسور آریا اینوکوتی گذراند.(آریا اینوکوتی استاد دانشگاه امپریال توکیو که در سال 1856 متولد شده و در سال 1905 مقاله The Theory of Pump Volute منتشر کرد که در آن در مورد سیستم های پمپ های گریز از مرکز اشاره شده و بعدها از مقاله وی به عنوان استاندارد برای ساخت پمپ های گریز از مرکز استفاده شد)

در سال 1920 شرکت ابارا از نام اینوکوتی به تغییر نام پیدا کرد تا بتواند به طور مستقل فعالیت کند. در سال 1925 ابارا با تلاش های مداومی که برای ترویج استفاده از پمپ های تولید داخل در کشور انجام داد ، موفق شد کیفیت ساخت پمپ های خود را به قدری بالا ببرد که با پمپ های هم رده خارجی قابل مقایسه باشد و در نتیجه تولید پمپ های برای مصرف داخلی آغاز شد. در سال 1938 ابارا کارخانه خود را به هاندا منتقل کرد و کارخانه بزرگتری را در آنجا ساخت.

تولید پمپ های کوچک توسط ابارا

ابارا در سال 1955 استراتژی جدیدی را آغاز کرد و شروع به تولید پمپ های کوچک نمود و در سال 1956 اولین پمپ استاندارد کوچک در ژاپن را ساخت و در نهایت خط تولید پمپ های چند مرحله ای و پمپ های شناور را گسترش داد.

کارخانه فوجیساوا شرکت ابارا

در سال 1965 شرکت بارا کارخانه فوجیساوا را ساخت که در آن زمان اولین کارخانه تولید انبوه پمپ های استاندارد ابارا در ژاپن بود و از سال 1966 نیز ابارا شروع به تولید چیلر ها نمود.

گسترش شرکت در سراسر دنیا

از سال 1966 به بعد بود که شرکت ابارا با ایجاد نمایندگی در سایر کشور ها خود را تبدیل به یکی از برند های پمپ به دنیا معرفی کرد و در حال حاضر مالک شرکت‌هایی چون ساموتو در ایتالیا و گروه الیوت در آمریکا می‌باشد. دفتر مرکزی این شرکت در اوتا، توکیو قرار دارد و بخشی از سهام آن در بازار بورس توکیو معامله می‌شود.

کاربرد پمپ ابارا

از پمپ ابارا در مصارف خانگی ، مصارف صنعتی ، کارخانجات ، پتروشیمی ، دارویی و شیمیایی ، تجهیزات آتش نشانی ، صنایع کاغذ و انرژی هسته ای مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع پمپ ابارا

درباره پمپ سانتریفیوژ ابارا

پمپ سانتریفیوژ ابارا یکی از پرمصرف ‌ترین انواع پمپها می‌باشند که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. پمپ سانتریفیوژ ابارا با نام های دیگری مانند پمپ گریز از مرکز، پمپ خانگی، پمپ بشقابی، پمپ تک پروانه، پمپ دوپروانه، پمپ زمینی، پمپ چدنی Centrifugal pump نیز نامیده می شوند. سازوکار پمپ گریز از مرکز براساس نیروی گریز از مرکز است. بدین صورت که مایع به مرکز پمپ و پره‌های پروانه وارد می‌شود. (در اثر کاهش فشار در این ناحیه) پروانه توسط الکتروموتور با سرعت بالا دوران می‌کند.

در این مرحله مایع قرارگرفته در بین پره‌های پروانه همراه با آن به دوران در می‌آید. لذا انرژی جنبشی آن افزایش می‌یابد و در اثر نیروی گریز از مرکز به طرف خارج پرتاب می‌شود و پوسته پمپ را پر از سیال می‌کند. در نهایت انرژی جنبشی مایع به دلیل طراحی خاص مجرای خروجی پمپ به انرژی پتانسیل فشار تبدیل می‌گردد.

برترین ویژگی پمپ سانتریفیوژ ابارا در آنست که عبور حجمی مایع در آنها یکنواخت می‌باشد و همچنین چنانچه لوله تخلیه مسدود و یا تنگ شود، فشار زیادی که به پمپ آسیب رساند ایجاد نخواهد کرد و در نتیجه بار آن بحدی نخواهد رسید که موتور محرک خود را از کار بیندازد.

انواع پمپ سانتریفیوژ ابارا

پمپ گریز از مرکز را بر حسب نوع ساختمان آنها به انواع زیر تقسیم بندی می‌کنند:

 • از نظر وضعیت طبقات که ممکن است یک طبقه و یا چند طبقه باشند.
 • از نظر مقدار آبدهی و ارتفاع که ممکن است بصورت کم ، متوسط و زیاد باشند.
 • از نظر نوع پروانه ، تعداد تیغه و وضعیت آنها.صنایع-دارویی-پمپ-سانتریفیوژ-ابارا

عوامل موثر بر ظرفیت پمپ سانتریفیوژ ابارا

ظرفیت یک پمپ سانتریفیوژ بستگی به چگونگی طراحی پمپ ، سرعت گردش پروانه پمپ ، فشار مطلق قسمت مکش پمپ ، فشار قسمت تخلیه پمپ و خواص فیزیکی سیال عبوری از پمپ دارد.

اجزای یک پمپ سانتریفیوژ ابارا

قسمت‌های اساسی یک الکترو پمپ گریز از مرکز ابارا عبارتند از:

 • الکتروموتور: که شامل قسمت الکتریکی پمپ است.
 • کوپلینگ یا هم محورسازی :که متصل‌کننده الکترومتر به شافت (محور) پمپ است.
 • محفظه یاتاقان: که محل قرارگیری برینگ‌ها می‌باشد.
 • مکانیکال سیل: که محل آب‌بندی پمپ و جداکننده سیال پمپاژ شده و قسمت مکانیکی پمپ است.
 • پره‌های پمپ: که با توجه به نوع کاربرد دارای انواع گوناگون هستند.
 • دو جزء اصلی پمپ‌های گریز از مرکز پروانه و تیغه آن و حلزونی پمپ هستند.
 • پروانه: نقش پروانه‌ها در پمپ گریز از مرکز تأمین انرژی لازم برای سیال می‌باشد. در پمپ‌ها دو نوع پروانه پایه‌ای وجود دارند:
  • مارپیچی
  • توربینی

مزایای پمپ سانتریفیوژ ابارا

 • در استفاده از این پمپ ها نیازی به شیر یا سوپاپ نمی‌باشد. چون پمپ در سرعت های بالا عمل می‌کند لذا می ‌توان آنرا مستقیما به موتور الکتریکی متصل نمود.
 • افزایش سرعت برای عملکرد معین ابعاد پمپ کوچک تر می‌شود.
 • دبی آن یکنواخت است.
 • هزینه تعمیرات آن از پمپ های دیگر کمتر می‌باشد.
 • درصورت قطع جریان می‌تواند مدت بدون آسیب رسیدن به پمپ به گردش ادامه دهد.
 • برای انتقال سیالات با مواد معلق بخوبی عمل می‌کنند.
 • نسبت به پمپ های دیگر با ظرفیت مشابه دارای ابعاد کوچکتری می‌باشند.

معایب پمپ سانتریفیوژ ابارا یا پمپ های خانگی

 • پمپ های سانتریفیوژ قادر به ایجاد فشارهای بالا نمی ‌باشند و به این منظور برای فشارهای بالا باید از پمپ های چند مرحله‌ای استفاده نمود.
 • در شرایط معین و محدودی با راندمان بالا عمل می‌کند.
 • راه اندازی این پمپ خانگی نیاز به آماده سازی دارد.
 • در صورتی که پمپ ها از کار بیفتند، سیال می‌تواند به قسمت مکش از درون پمپ ها جاری شود. لذا بهتر است که در خروجی این پمپ ها از شیر یک طرفه استفاده نمود.
 • برای سیالات با ویسکوزیته (غلظت) بالا نمی‌توان از این نوع پمپ استفاده نمود.
 • این پمپ‌ها هد پایینی دارند.
 • در دبی‌های بالا راندمان آن‌ها سریعاً افت می‌کند.
 • این پمپ‌ها خود آب‌بند نیستند لذا نیاز به آب‌بندی دارند.
 • بازده بالا در محدودهٔ کمی از شرایط عملکرد پمپ امکان‌پذیر است.
 • نمی‌توانند سیالات با گران‌روی بالا را به صورت مؤثر پمپ کنند.

کاربرد پمپ سانتریفیوژ ابارا ( پمپ بشقابی ابارا )

پمپ سانتریفیوژ ابارا تولیدی این شرکت (ابارا) در قدرت های مختلف با توجه به مقدار وارتفاع آبدهی مورد نیاز در صـنایع مختلف ارائه می شود که از جمله موارد کاربرد این پمپ ها میتوان به آبرسانی شهری و مجتمع های مـسکونی ، امور کـشاورزی و صنعتی ، شبکه های آبیاری و فاضلاب ، پمپاژ آب دریا ، آب شور، آب قلیایی ، مایعات نیمه غلیظ ، سیرکولاسیون آب گرم ، برج های خنک کن و …. اشاره کرد.

موتور پمپ سانتریفیوژ ابارا

گاهی ممکن است نیاز شود برای به حرکت درآوردن پمپ صنعتی از منابع و محرک‌های قدرت که در اشکال مختلف وجود دارند به همراه یک دستگاه انتقال نیرو استفاده نمود. در سال‌های اخیر معمولاً به منظور به حرکت درآوردن پمپ‌هایی مثل پمپ گریز از مرکز ابارا ، پمپ خانگی ابارا ، پمپ سانتریفیوژ ابارا ، پمپ دورانی یا پمپ رفت و برگشتی از موتورهای الکتریکی استفاده می‌شود.

در این میان ممکن است برای این کار از توربین‌های بخاری، توربین‌های گازی، توربین‌های هیدرولیکی، موتورهای بنزینی، موتورهای گازی و موتورهای دیزلی نیز استفاده شود. منابع دیگری نیز برای به حرکت درآوردن پمپ‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند که استفاده از آن‌ها محدود است. منابع دیگری نیز وجود دارند که اعتبار آن‌ها محدود است و فقط در موارد خاص و ویژه به کار برده می‌شوند؛ این منابع عبارتند از: توربین‌های انبساطی – هوایی، آسیاب‌های بادی و … می باشد.

اطلاعاتی در مورد پمپ طبقاتی ابارا

پمپ طبقاتی ابارا به آن دسته از پمپ هایی گفته می شود که از چندین پروانه در طبقات مختلف بر روی هم و یا در کنار هم قرار میگیرند تشکیل شده است. و مایع و یا سیال در آن از این چند پروانه عبور می کند. پمپ طبقاتی ابارا را با نام های پمپ های چند طبقه و یا چند پروانه نیز معرفی می شوند.

ساختار کلی این پمپ ها بدین صورت می باشد که در این پمپ ها از یک محور اصلی استفاده شده و پروانه ها ، کاسه ها و دیفیوزر ها همگی بر روی همان محور قرار دارند.

کارکرد الکترو پمپ طبقاتی ابارا

نحوه کارکرد این پمپ طبقاتی ابارا بدین صورت می باشد. که مایع وارد پمپ و سپس به پروانه اول و دیفیوزر میرسد.
با چرخش محور و چرخش پروانه مایع با فشار به سمت جلو رفته و به پروانه های بعدی می رسد. در این حالت به فشار بیشتری توسط پروانه دوم به مایع وارد شده و سرعت و فشار آن افزایش پیدا می کند. به همین ترتیب با عبور از هر پروانه فشار مایع نیز بیشتر می شود و در نهایت باعث می شود آب با فشار زیاد به سمت خروجی و وارد لوله ها گردد.

البته لازم به ذکر است که تعداد پروانه ها بستگی به فشار آب مورد نیاز ما دارد و اینکه ما چه مقدار فشار و پرتاب مایع نیاز داشته باشیم.

و نکته قابل توجه در مورد پمپ طبقاتی ابارا عدم تغییر در حجم مایع می باشد. یعنی دبی ما در هر حالت تغییر نمی کند و فقط فشار مایع افزایش می یابد.

با درک این موضوع می توان اینگونه نتیجه گیری کرد که از پمپ های طبقاتی برای جاهایی که نیاز به فشار زیاد مایع می باشد. و سایر پمپ ها قادر به تولید همچین فشاری نیستند استفاده می شود. به طور مثال در برج ها و ساختمان های بلند که دیگر پمپ های معمولی قابلیت تولید فشار بارا را نداشتند. کارشناسان و تولید کنندگان پمپ اقدام به طراحی پمپی با تعداد پروانه های بیشتر کردند تا بدین صورت بتوانند فشار بیشتری را به مایع انتقال دهند. بدینصورت توانستند مشکل کمبود فشار را حل کنند.

انواع الکترو پمپ طبقاتی ابارا :

الکترو پمپ طبقاتی ابارا به 2 صورت افقی و عمودی تولید و ارائه می گردد.

در پمپ های طبقاتی افقی پروانه ها به صورت عمودی و در کنار یکدیگر قرار گرفته اند و پمپ به صورت افقی در روی زمین قرار می گیرد. در حالی که در الکترو پمپ طبقاتی عمودی ابارا پروانه ها به صورت افقی و در روی یکدیگر قرار می گیرند و در نهایت پمپ به صورت عمودی قرار می گیرد.

نکته قابل توجه این است که پمپ های عمودی فضای کمتری را اشغال می کند و قابلیت اضافه کردن پروانه ها بر روی هم در فضای کمتر بیشتر می باشد. در حالی که در پمپ طبقاتی افقی این امر فضای بسیار زیادی را اشغال می کند. اما در سری های افقی قابلیت ساخت با حجم های بالاتر و امنیت بالاتری را برای کاربر نسبت به طبقاتی عمودی فراهم می کند.

همچنین در این پمپ های دوره زمانی بازبینی و بازرسی پمپ ها نسبت به سایر پمپ ها کمتر می باشد و مایعات داخل آن حتما باید بدون ذرات معلق باشد و در ثانی این پمپ ها به هیچ عنوان نباید به صورت خشک کار کنند. زیرا این امر باعث آسیب رسیدن جدی به پمپ می گردد.

مشخصات فنی پمپ طبقاتی ابارا چیست ؟

 • بالا بودن فشار کارکرد تا 30 بار
 • دبی بالای پمپ تا 45 الی 50 متر مکعب بر ساعت
 • توان مصرفی 45 تا 55 کیلووات
 • سایز ورودی و خروجی از یک اینچ تا 3 اینچ
 • بدنه پمپ از استیل و چدن
 • پروانه پمپ از استیل و چدن
 • شافت پمپ از استیل
 • بوش سرامیکی جهت کنترل دوران شافت
 • دیفیوزرها جهت هدایت جریان شعاعی

قطعات پمپ طبقاتی ابارا

 • موتور پمپ
 • دیفیوزر
 • محور
 • پروانه پمپ
 • بدنه پمپ

کاربرد پمپ طبقاتی ابارا در صنعت چیست ؟

پمپ طبقاتی ابارا در مواردی که نیاز به فشار بالا برای عبور و جابجایی مایع نیاز است. بکار می رود. همچنین این پمپ ها بیشتر برای انتقال آب مورد استفاده قرار می گیرند.

 • صنایع آب شیرین کن صنعتی
 • صنایع آب تصفیه کن
 • تغذیه دیگ بخار
 • بویلر ها و صنایع مرتبط با سیستم ترمودینامیکی
 • صنایع نفت و گاز و پتروشیمی
 • صنایع تولید اسید و باز
 • تصفیه خانه ها
 • آب و فاضلاب
 • برج های مسکونی
 • مسکن مهر
 • آسمان خراش ها

خرید پمپ طبقاتی ابارا

برای خرید پمپ طبقاتی ابارا نیاز به داشتن اطلاعاتی نظیر ارتفاع آب دهی و حجم آب دهی می باشد. با دانستن این اطلاعات می توانید با کارشناسان فروش ما تماس حاصل فرمایید. همکارانه ما نیز محاسبات لازم را انجام داده و بهترین مدل را جهت کارکرد بهتر در اختیارتان قرار می دهند.

توضیحاتی درباره پمپ کفکش ابارا

یکی از پرکاربرد ترین محصولات در صنایع، پمپ لجنکش ابارا می باشد. برعکس اکثر پمپ ها که از آنها برای جابجایی مایعات بدون وجود ذرات استفاده می شود. از کفکش ابارا برای انتقال مایعات حاوی ذرات معلق استفاده می گردد.

در بعضی موارد برای جابجایی و انتقال لجن ها ، آب های فاضلاب و یا گل های کف چاه ها نمی توان از پمپ های معمولی استفاده نمود. برای انتقال این دسته از مواد از پمپ های گل کش، کف کش و یا لجنکش استفاده می کنند.

پمپ های لجنکش و یا کفکش ساختار خیلی پیچیده ای ندارند و آنها هم مانند سایر پمپ های از نیروی گریز از مرکز برای جابجایی مایعات استفاده می کنند.

قطعات و اجزاء پمپ لجن کش

زمانی که به قطعات پمپ لجن کش نگاه می کنید، متوجه می شوید که ساختار کلی آنها نسبتاً ساده بوده و از یک روش معمولی برای انتقال آب یا تجمع آن استفاده می‌کنند. نکته‌ قابل توجه این است که این قسمت ها به شکل پیوسته در کنار هم قرار می گیرند تا یک وظیفه خاص را انجام دهند. بنابراین اجزاء پمپ لجن کش شامل موارد زیر می شود:

 • موتور الکتریکی به عنوان محرک اصلی پمپ که باعث چرخش محور می شود.
 • بدنه پمپ لجن کش که معمولاً از جنس چدن، استیل، برنز و یا سایر مواد پلیمری است.
 • درپوش ساخته شده از جنس چدن داکتیل.
 • پروانه از جنس آلیاژ آلومینیوم.
 • شفت و پیچ ها از جنس استیل 303

در مورد سایر قسمت ها مانند لوله ها لازم است که شما انتخاب خود را بر مبنای کارایی موتور و همچنین حجم لجن یا آب انتقال داده شده صورت دهید.

نحوه عملکرد پمپ کف کش ابارا

استارت پمپ لجنکش با اتصال موتور الکتریکی به جریان برق شروع می شود. به ورود جریان به موتور انرژی الکتریکی به مکانیکی تبدیل شده و باعث چرخش محور یا شفت می گردد. محرو پمپ این گشتاور را به پروانه انتقال داده و باعث چرخش آن می شود.

این ساختار کلی پمپ لجنکش ابارا و کفکش ابارا می باشد.

این چرخش پروانه در خلاء باعث ایجاد نیروی مکندگی شده و این خلاء موجود با لجن یا هر مایع دیگری جایگزین می گردد و با ادامه این روند عمل کشش مایع به داخل پمپ صورت می گیرد. بدین ترتیب عمل انتقال لجن یا مایع درون کفکش ابارا شکل می گیرد.

نکته خیلی مهم در مورد لجنکش ابارا این است که اولا این پمپ ها نباید با جریان ولتاژ پایین کار کنند. درثانی سطح مایع موجود نباید از یه سطحی کمتر شود و پمپ نباید به صورت خشک کار کند. این عوامل باعث آسیب رسیدن به کفکش ابارا می شوند.

کاربردهای پمپ لجن کش

از کاربردهای لجنکش ابارا می توان به:

 • انتقال و جابه جایی مایعات دارای ذرات جامد مانند الیاف بلند
 • انتقال و جابه جایی سیالات دارای ذرات سایشی
 • انتقال و جابه جایی فاضلاب صنعتی
 • انتقال و جابه جایی آب آلوده
 • انتقال و جابه جایی آب گل آلود
 • انتقال و جابه جایی سیالات حاوی آب و گاز
 • انتقال و جابه جایی لجن پساب صنعتی مخلوط با آب
 • انتقال و پمپاژ در خمیر کاغذ و صنعت فولاد سازی
 • پمپاژ سیالات خورنده

درباره پمپ شناور ابارا

مشکل کمبود آب در بیشتر جاهای کشور به چشم می خورد. برای برطرف کردن این مشکل در اکثر جاها نیاز به حفر چاه و استخراج آبهای زیرزمینی برای مصارف کشاورزی، خانگی و صنعتی می باشد. برای استخراج آب از این گونه چاه ها به طور معمول از پمپ شناور ابارا استفاده می گردد. بدین صورت که پمپ شناور را در داخل چاه گذاشته و بدین صورت اب را به بیرون چاه هدایت می کنند.

پمپ شناور ابارا در در گروه پمپ های درون اب می باشد و از آن جهت افزایش فشار آب استفاده می گردد. این دسته از پمپ ها به دلیل صرفه جویی در انرژی، پایین بودن هزینه های راه اندازی و نگهداری، و عدم نیاز به فوندانسیون و طراحی بدنه، گزینه مناسبی جهت استفاده می باشد.

خنک کاری این پمپ شناور ابارا توسط آب انجام می شود. به طوری که وقتی درون آب قرار میگیرد با عبور جریان آب از روی پوسته آن موتور پمپ خنک می شود. همچنین در خروجی الکترو پمپ شناور ابارا از یک شیر یک طرفه جهت جلوگیری از برگشت آب به شناور استفاده می شود. که این امر باعث می شود آسیب رسیدن به پمپ به حداقل برسد.

سیستم دوار در موتور شناور (دینام شناور) می تواند از نوع بلبرینگی یا کف گرد باشد. خنک کاری و روانکاری در موتورهای شناور بلبرینگی توسط روغن های خوراکی و در موتورهای شناور کف گرد توسط محلول آب و گلیکول (ضد یخ) صورت می گیرد. معمولا مایع روانکار در کارخانه سازنده به پمپ اضافه می شود اما قبل از راه اندازی پمپ حتما باید از پیچ تعبیه شده روی بدنه موتور شناور آن را کنترل کرد.
نکات مهم جهت نصب و نگهداری پمپ آب شناور

پمپ شناور ابارا نیاز به نگهداری خاصی ندارد، ولی در کل رعایت چند مورد در این دسته الزامی می باشد. از جمله این موارد می توان به موارد زیر اشاره نمود:

کاربرد پمپ شناور ابارا

 • پمپ های شناور جهت تامین آب مصرفی خانگی
 • کشاورزی جهت تامین آب مزارع و باغ ها
 • مورد استفاده در صنایع
 • سیستم های آتشنشانی
 • سیستم های هدایت فاضلاب
 • شناور حفاری
 • چاه های کم عمق، نیمه عمیق و عمیق
 • آبنما و فواره
 • الکترو پمپهای شناور سولار (سیستم های خورشیدی)

راهنمای انتخاب پمپ شناور ابارا مناسب برای مصرف

قطر دهانه چاه: چاه های آب معمولا در دو نوع دستی و مته ای حفر می شوند. قطر دهانه چاه در انتخاب پمپ شناور بسیار مهم است و قطر خارجی الکتروپمپ باید به گونه ای انتخاب شود که همیشه از قطر دهانه چاه کوچک تر باشد.
هد: هد به ارتفاع آبرسانی پمپ شناور ابارا در راستای عمود گفته می شود و معمولا بر حسب متر بیان می شود. هد پمپ در شناورها باید به گونه ای محاسبه شود که علاوه بر پشتیبانی از اختلاف سطح، بر تلفات مسیر شامل افت اتصالات، شیرآلات، نازل ها و تجهیزاتی نظیر فیلتر و صافی غلبه کند. توصیه می شود نقطه کاری پمپ شناور ابارا در وسط منحنی همپوشانی یا Best efficiency point انتخاب شود تا موتور شناور دارای بهترین عملکرد باشد.
قطر خروجی: خروجی پمپ شناور ابارا بصورت رایج در اندازه های استاندارد طراحی و ساخته می شود و معمولا بر حسب میلیمتر یا اینچ بیان می شود. قطر خروجی پمپ در شناورها ارتباط مستقیمی با حجم آب خروجی دارد و سایز لوله باید به گونه ای انتخاب شود که با خروجی پمپ مطابقت داشته باشد. سایز لوله می تواند بزرگتر یا هم اندازه خروجی پمپ باشد اما استفاده از لوله با قطر کمتر به جهت جلوگیری از آسیب دیدگی دینام شناور توصیه نمی شود.
دبی: دبی در شناورها عبارت است از حجم خروجی آب در واحد زمان که بر حسب متر مکعب در ساعت یا لیتر در دقیقه بیان می شود. در صورتیکه پر کردن مخازن، آبیاری یا آبرسانی در حجم زیاد باشد باید از پمپ با دبی خروجی بیشتر استفاده کرد. دبی خروجی روی توان الکترو موتور پمپ شناور ابارا تاثیرگذار است و هرچه دبی بیشتری مورد نیاز باشد باید از موتور شناور با توان بیشتر استفاده کرد.
طبقات پمپ شناور ابارا: هر طبقه از پمپ های چاهی شامل پروانه و دیفیوزر و فاصله انداز می باشد که وظیفه افزایش فشار را بر عهده دارند. تعداد طبقات در این پمپ ها به گونه ای می باشد که با حداقل توان موتور بیشترین بازدهی را داشته باشد.
الکتروموتور شناور: محرکه پمپ های شناور ابارا عمدتا موتور الکتریکی می باشد که توسط آب پمپ شونده و مایع داخلی که می تواند روغن یا ترکیبی از آب و گلیکول (ضد یخ) باشد خنک می شود. موتور های شناور متناسب با توان می توانند تک فاز یا سه فاز باشند. الکتروموتورهای رایج تا توان 2.2 کیلووات در مدل های تک فاز و سه فاز و در توان های بیشتر تنها در مدل های سه فاز طراحی می شوند، البته در برخی برندها تا توان 4 کیلووات نیز موتور شناور تکفاز طراحی و ساخته می شود. شفت در موتورهای شناور کوچک و متوسط به صورت هزار خار و در موتورهای بزرگ بصورت تک خار می باشد. معمولا الکتروموتور شناور ها برای آب با دمای حداکثر تا 45 درجه سانتی گراد مناسب هستند.

درباره پمپ خودمکش ابارا

پمپ خودمکش ابارا را می توان همیان پمپهای سانتریفیوژ دانست ولی با این تفاوت که در این دسته از پمپ ها قابلیت مکش خودکار مایع وجود دارد و از همه مهم تر در پمپ خودمکش ابارا مشکل هوا درون پمپ حل شده می باشد.

پمپ خودمکش ابارا مشکل انسداد هوا را با ترکیب آب و هوا و ایجاد یک سیال شبیه آب، برطرف کرده اند. این نوع پمپ می تواند در نهایت هوای اضافی را خارج نموده است. بدین ترتیب آب را به حرکت در می آورند و مانند یک پمپ استاندارد عمل میکنند.

عمل کرد پمپ خود مکش

یک پمپ خود مکش ابارا ، همانند سایر پمپ‌های سانتریفوژ عمل می کند. با این تفاوت که برای آن ، یک مخزن بیرونی طراحی شده است. که این مخزن موجب می‌شود. بخش داخلی یا حلزونی پمپ از آب پر شود و در آن ، حرکت مارپیچی آب ایجاد شود. محفظه ، با مایع پر می‌شود.

در زمان چرخش پروانه در داخل محفظه، در چشمی پروانه ، ناحیه ای با فشار پایین تشکیل می‌شود. به این دلیل که فشار این منطقه پایین‌تر از فشار اتمسفری است، آب با فشار اتمسفری در لوله مکش به سمت بالا رانده می‌شود و موجب می‌شود که هوای موجود در خط مکش به داخل پمپ کشیده شود. پمپ خودمکش ابارا، هوا را با آب در حال چرخش در محفظه مخلوط می‌کند.

هوا، از مایع جدا می‌شود و در نتیجه از محفظه خارج می‌شود. زمانی که کل هوای موجود در خط مکش جابجا شد، پمپ آماده به کار می‌شود و مانند هر پمپ سانتریفوژ دیگری ، جریان مورد نیاز را ایجاد می کند.

پمپ‌ خودمکش ابارا در مقایسه با دیگر پمپ ها کمتر به کار گرفته می شود ؛ زیرا معمولاً از آنها به اندازه ی پمپ‌های سانتریفیوژ استاندارد یا پمپ‌های شناور استفاده نمی‌شود و این پمپ‌ها، از نظر بسیاری از افراد ناشناخته باقی مانده‌اند. در صورتی که این پمپ ها قابلیت بیشتری نسبت به سایر پمپ ها دارند. همچنین افرادی که به درستی درباره نحوه استفاده پمپ‌ها آموزش ندیده‌اند، از این پمپ‌ها به صورت نادرست و یا در مکان نامناسب استفاده می‌کنند.

این نکته اهمیت دارد که بدانید پمپ های خودمکش نمی توانند بدون وجود آب در محفظه، عمل کنند.

نحوه عملکرد پمپ خودمکش ابارا به صورت زیر است

در هنگام راه اندازی، هوا وارد پمپ خودمکش ابارا می شود و با آب در ایمپلر مخلوط می شود. آب و هوا هر دو با هم توسط عملیات گریز از مرکز به مخزن آب انتقال پیدا می کنند. در این حالت هوا به طور طبیعی تمایل دارد که به سمت بالا برود و آب تمایل دارد که به سمت پایین بیاید.

آب بدون هوا سنگین تر از آب پر از هواست در نتیجه در اثر جاذبه به چمبر برمی گردد. و برای ترکیب شدن با هوا در خط مکش آماده می شود. هنگامی که تمام هوا تخلیه شد و خلاء در خط مکش بوجود آمد، فشار اتمسفری موجب می شود که آب بالا بیاید و به سمت ایمپلر برود و مجددا پمپاژ شود.

سیرکوله شدن آب درون پمپ تا زمانی که پمپ راه اندازی شود و هوا کاملا تخلیه شود، ادامه می یابد و سپس متوقف می شود. دفعه بعد که پمپ شروع به کار کند؛ خودمکش یا self-prime خواهد بود. یعنی قادر خواهد بود که یک بار دیگر آب و هوا را در محفظه مخلوط کند تا یک مایع قابل تخلیه ایجاد شود( تا زمانی که پمپ دوباره کاملا پر شود).

پمپ خود مکش ابارا با پمپ های استانداردی که دارای مخزن آب هستند، متفاوت است. این مخزن می تواند بالای پروانه یا در مقابل پروانه باشد. در هر صورت خاصیت “خودمکش” به قابلیت نگهداری آب بعد از راه اندازی اولیه گفته می شود و با پمپ های معمولی که مخزن آب دارند، متفاوت است.

خودمکش به قابلیتی گفته می شود که در آن پمپ برای بارگیری مجدد و ترکیب آب و هوا برای تبدیل شدن به یک مایع که قابلیت پمپاژ را داشته باشد گفته می شود.

سوالات متداول درباره پمپ خودمکش ابارا

آیا می توانم یک پمپ خودمکش ابارا را هر زمان که مایل بودم روشن کنم، حتی اگر داخل آن مایع وجود نداشته باشد و خشک باشد؟

خیر. پمپ خودمکش ابارا برای کار کردن نیاز به آب دارد. شما نمی توانید پمپ را از جعبه دربیاورید و آن را روشن کنید و توقع داشته باشید که پمپ کار کند. اگر فقط هوا درون آن باشد، کار نمیکند. در واقع، شما هیچوقت نباید سعی کنید یک پمپ خودمکش ابارا را بدون آب موجود در محفظه روشن کنید. این خطرناک است و اغلب منجر به آسیب دیدن مکانیکال سیل پمپ می شود.

در کجا می‌توان از پمپ‌ خودمکش ابارا استفاده کرد

در هر کجا که بتوان از پمپ‌های معمولی استفاده کرد، استفاده از پمپ‌های خودمکش نیز با توجه به محدودیت‌های هیدرولیکی مربوط به این نوع پمپ‌ها، امکان‌پذیر است.
می‌توان از این پمپ‌ها، برای پمپاژ آب، سوخت، پساب یا فاضلاب خاکستری، پساب خام، پساب‌های صنعتی و لجن فاضلاب استفاده کرد. مشروط به اینکه از پمپ‌های خودمکش، مطابق با محدودیت‌های هیدرولیکی آنها استفاده شود و متناسب با ویژگی‌های مختص به وظیفه‌ مد نظر ساخته شوند، می‌توان از آنها برای پمپاژ کردن ایمن، مؤثر و مقرون به صرفه‌ محلول‌ها استفاده کرد.

چرا باید از پمپ‌ خودمکش ابارا استفاده کرد

پمپ‌ خودمکش ابارا، در بالای منبع مایعی که باید پمپاژ شود نصب می‌شوند، بنابراین برای نصب این پمپ‌ها، نیاز به پیش زمینه خاصی نیست. به این دلیل که این پمپ‌ها در سطح زمین نصب می‌شوند، دسترسی به آنها و همچنین تعمیر و نگهداری آنها آسان‌تر است.

از آنجا که در صورت استفاده از این پمپ‌ها، نیازی نیست که هیچگونه تجهیزات مکانیکی در چاهک فاضلاب قرار داده شود، در نتیجه نیازی به گشودن درب چاه نمی باشد و همچنین نیازی به استفاده از بالابر یا جرثقیل وجود ندارد. همین موارد، این پمپ‌ها را به گزینه‌های بسیار مطمئن ‌تری برای کاربرها تبدیل می‌کند.

هواگیری پمپ استخر (پمپ استخری خود مکش )

اگر پمپ هواگیری نمی شود یا هواگیری آن کُند است، احتمالاً در بخش مکش، نشتی وجود دارد. این مورد را با کشیدن سلفون در اطراف هر اتصال بررسی کنید. جایی که سلفون به داخل مکیده می‌شود، نیاز به تعمیر دارد.
در صورت عدم وجود نشتی و وجود مشکل ذکر شده، احتمالاً یا خط لوله مکش خیلی بلند و طولانی است و یا قطر آن خیلی زیاد است. می‌توان این مشکلات را با افزایش سرعت پمپ، کاهش قطر لوله یا ساخت یکP trap برطرف نمود.

در صورتی که پمپ خودمکش ابارا به خوبی کار نکند یا جریان مطلوب را انتقال ندهد، باید ابزارهای سنجش را چک کرد. مشاهده عدد بالا در مکش به معنی وجود انسداد کامل یا گرفتگی جزئی در خط مکش است. مشاهده عدد بالا در خط دهش، به معنی مسدود بودن یا انسداد جزئی خط دهش است. در صورتی که هر دو عدد مشاهده شده در ابزار اندازه گیری مقادیر پایینی باشند، ممکن است پمپ نیاز به رفع نقص کلی داشته باشد و یا ممکن است پروانه‌ی پمپ دچار انسداد کامل یا جزئی شده باشد.

درباره پمپ خطی ابارا

پمپ خطی ابارا یا پمپ سیرکوله ابارا یا پمپ های تاسیساتی ابارا که همگی اینها برای تقویت فشار مایع درون لوله ها بکار برده می شود. پمپ آب سیرکولاتور جهت تامین و گردش آب گرم در سیستم گرمایشی مرکزی خانگی و صنعتی و یا سیستم تهویه هوا به کار می رود.

بدنه ی پمپ خطی ابارا شامل بخش هیدرولیکی چدنی و روتور می باشد. از این پمپ ها به عنوان پمپ های گریز از مرکز نیز استفاده می شود.
پارامتر های مهم جهت انتخاب یک پمپ خطی ابارا شامل: گنجایش، فشار پمپ، مقدار مصرف انرژی، راندمان و کارایی پمپ و سرعت چرخش پروانه ی پمپ می باشد.

پمپ سیرکولاتور ابارا، با پمپاژ کردن و چرخاندن سیال دریک مدار بسته کار می کنند و از دو بخش اصلی الکتروموتور و پمپ تشکیل شده اند.

الکتروموتور خود به دو بخش بلبرینگ و روتور و همچنین پمپ خطی ابارا به سه بخش واسطه ، پروانه و سیل مکانیکی تقسیم می گردند.

نحوه عملکرد پمپ آب سیرکولاتور ابارا

یک پمپ سیرکولاتور شامل دو بخش اساسی الکتروموتور و پمپ می باشد. موتور الکتریکی، پروانه ها را به حرکت در آورده و این عمل در نهایت باعث جابجایی آب به سمت جلو و یا به سمت بالا می شود.
پروانه ی پمپ خطی ابارا مانند یک توربین عمل می کند و این قسمت خود شامل یک چرخ همراه با یکسری تیغه های زاویه دار می باشد. این حالت باعث می شود که با حرکت سریع خود، آب را به سمت جلو سوق می دهد. موتور نیز در یک پوشش ضد آب مهر موم شده، و توسط مکانیکال سیل به پروانه وصل شده است.

زمانیکه آب به سمت بالا پمپاژ می شود، آب در اطراف یک سیستم سیرکولاتور گردش پیدا کرده و مجدد به موقعیت اصلی خود باز می گردد. با توجه به این، یک پمپ سیرکولاتور ابارا نیاز به قدرت کافی جهت انتقال و جابجایی آب در لوله ها را دارد. این پروسه بارها و بارها تکرار خواهد شد. با توجه به اینکه پمپ تاسیساتی ابارا به اندازه کافی کوچک است، می توان آن را در کنار سیستم لوله کشی نصب کرد.

ویژگی های پمپ خطی ابارا یا پمپ سیرکوله ابارا

 • جنس بدنه: چدن، استیل
 • جنس پروانه: چدن، استیل و برنج
 • برچسب انرژی الکتروپمپ: رده بندی مصرف A و B
 • نوع برق ورودی: تک فاز و سه فاز
 • تک دور، دو دور، سه دور، چهار دور
 • دور الکتروموتور پمپ خطی ابارا: 1500 و 3000
 • پمپ خطی ابارا دارای مکش منفی نمی باشد و در نتیجه برای پمپاژ مایع اصطلاحاّ در ابتدا باید مایع براین نوع پمپ سوار باشد.
 • کارکرد بسیار کم صدا
 • سایز پمپ: از 0.5 تا 6 اینچ
 • در دو نوع با واسطه ( کوپلینگ دار) واتاترم یا موتورخشک و بدون واسطه

انواع پمپ سیرکولاتور ابارا

 • پمپ سیرکولاتور خطی
 • پمپ خطی زمینی ابارا

1. پمپ خطی ابارا (سیرکوله)

پمپ خطی ابارا یک الکتروپمپ کوپله مستقیم وبی واسطه است. جنس بدنه پمپ سیرکولاتور ابارا غالبا از آهن، چدن و یا استیل است و پروانه (ایمپلر) آن از جنس پلی آمید می باشد. و همچنین این پروانه ضد زنگ و ضد خورندگی می باشد. ماکزیمم تلرانس پمپ های خطی ابارا 16 میلیمتر است. محور پمپ سیرکولاتور خطی با سیل مکانیکی آب بندی می شود.

پمپ سیرکولاتور خطی در دما، فشار و مایعات متنوع، محفظه های آب بندی متنوعی دارند. کاربرد پمپ آب سیرکولاتور خطی عموما در سیستم های سرمایشی و گرمایشی است و کار سیرکوله کردن آب را انجام می دهد.

پمپ خطی ابارا به دو صورت تولید می شود، در نوع اول از واسطه و کوپلینگ استفاده می شود و در نوع دوم بدون واسطه تولید شده است. در نوع دوم خیلی پیشرفته تر می باشد و از مشکلات احتمالی مانند قفل شدن کلاج، چسبیدن پلاتین، شکستن کوبلینگ و عدم روغن کاری جلوگیری می گردد.

2. پمپ خطی زمینی ابارا

پمپ خطی ابارا معمولا از چدن ساخته شده و پروانه ی آنها نیز از چدن یا برنج می باشد. الکتروموتور این پمپ ها دارای دور 1450 بوده و به صورت دائم کار می باشند. زمانیکه میزان فشار و بازدهی بالاتر از حد میزان فشار و بازدهی پمپ خطی ابارا می باشد، از این مدل پمپ سیرکولاتور استفاده می شود.

پمپ های سیرکولاتور زمینی به دو دسته تقسیم می شوند. دسته ی اول اتابلوک بوده، که در آن الکتروموتور و پمپ از طریق واسطه به هم متصل می باشند.

در دسته ی دوم پمپ و الکتروموتور از طریق شاسی و کوپله و واسطه ای به نام کوپلینگ به هم متصل می شوند.

کاربردهای پمپ تاسیساتی ابارا

پمپ خطی ابارا دارای برخی کاربری های رایج دیگری نیز می باشد که در ذیل به آن اشاره می نماییم.

 • سیستم شستشوی صنعتی با آب داغ
 • سیستم گرمایشی خانگی و صنعتی
 • سیستم سرمایشی خانگی و صنعتی

مشخصات کلی پمپ خطی ابارا

 • دارای الکتروموتورهای استاندارد با مصرف برق کم
 • دارای شاسی انحصاری برای بی صدا نمودن الکتروموتور و از بین بردن ارتعاش
 • دارای سنسور حرارتی برای جلوگیری از سوختن الکتروموتور
 • دارای آژیر هشدار دهنده در هنگام خرابی الکترو پمپ
 • حداکثر توان تحمل فشار :12 بار
 • محور پمپ ها توسط مکانیکال سیل آبندی می شود
 • الکتروپمپ ها کوپله شده با کوپلینگ واسطه
 • جنس پروانه ها از نوع پلی آمید الیاف دار می باشند که مقاوم در برابر خوردگی و رسوبات می باشند
 • جنس شفت ها از نوع فولاد آلیاژی ضد زنگ می باشد
 • انواع کاسه نمد های آب بندی برای دما ، فشار و سیالهای مختلف
 • دارای یکسال گارانتی

انواع مدل های پمپ ابر  ABR ، الکترو پمپ کف کش ABR، الکترو پمپ لجن کش ABR

پمپ ابر ABR و همچنین شرکت آب آرا در سال 1373 توسط کمپانی ابارا ژاپن در ایران تاسیس گردید. به طورکلی، هدف از تاسیس این شرکت ارائه خدمات و محصولات مرتبط با صنعت آب، فاضلاب، تاسیسات و تجهیزات دوار مورد نیاز صنایع مختلف در سطح کشور و کشورهای همجوار می باشد. طی سالیان گذشته شرکت ابر ABR با ارائه بیش از هزار مدل از محصولات برند پمپ ابر و تولید گستره وسیعی از محصولات پمپی در داخل کشور گامی موثردر صنعت پمپ کشور برداشته است.

شرکت صنایع پمپ آب آرا، تاکنون تولید و تامین انواع پمپ، بوستر پمپ و خدمات مربوط به آن دا در سطح وسیعی انجام داده و در حال حاضر با ارائه خدمات مشاوره فنی در زمینه انتخاب پمپ ها و سیستم های پمپاژ توسط متخصصین شرکت آب آرا برگزاری دوره های آموزشی تخصصی رایگان برای پرسنل شرکت ها و سازمان ها و کلیه علاقمندان با ارائه مدرک بین المللی طراحی و ساخت پمپ های تخصصی مورد نیاز پروژه های مختلف هجده ماه گارانتی انواع محصولات ده سال تامین قطعات یدکی و خدمات پس از فروش در راستای ارائه خدمات و راهکارهای بهینه و همچنین جواب گویی به طیف وسیعی از خواسته های مشتریان محصولات ابر ABR، از سال 1395 رسما ارائه محصولات خود را در شرکت صنایع پمپ آب آرا آغاز نموده است.

از انواع محصولات پمپ ابر ABR می توان به الکترو پمپ لجنکش ABR و همچنین الکترو پمپ کفکش ABR برای انواع مصارف اشاره نمود و همچنین شرکت بوسترکار نیز وظیفه خود می داند تا با ارائه بهترین قیمت محصولات ابر ABR را به کاربران و مصرف کننده نهایی برساند.